Ekonomi

Sermaye artırımında vergi indirimi

Sermaye şirketlerinin nakit sermaye artırımlarının yurt dışından getirilen nakit ile karşılanan kısmına kurumlar vergisi indirim oranı yüzde 75 olarak uygulanacaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) kurumlar vergisi genel tebliği, kurumlar vergisi kanunu ve diğer kanunlarda yapılan değişikliklere paralel düzenlemeleri içeren tebliği bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, kamu iktisadi teşebbüsleri dışındaki finans, bankacılık ve sigortacılık bölümlerinde faaliyet gösteren şirketler ile sermaye şirketleri, 5 Temmuz 2022 tarihinden itibaren 5 hesap devri için kurumlar vergisi indiriminden yararlanabilecek. firmalar her hesap dönemi için sadece bir kez indirimden yararlanabilecektir.

Ayrıca, indirim tutarının hesaplanmasında esas alınan kesintili dördüncü vergilendirme dönemi sadece “yıllık hesap dönemi” olarak değiştirilmiştir.

Bildiri ile İstanbul Finans Merkezi’nde faaliyet gösteren şirket veya şubelerin yurt dışından satın aldıkları malları Türkiye’ye getirilmeden satışından elde ettikleri faizlerin yüzde 50 oranında kurumlar vergisi indirimine dahil edilmesi için gerekli kurallar belirlendi. veya yurt dışında mal alım satımına aracılık etmekten. .

Buna göre kurumların indirimden yararlanabilmesi için; Yukarıdaki kapsamda elde edilen menfaatin elde edildiği hesap dönemine ait yıllık kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği tarihe kadar Türkiye’ye transfer edilmiş olması, aracılık faaliyetine konu malın satıcı ve alıcısının Türkiye’de bulunmamış olması gerekmektedir. .

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu