Ekonomi

Glencore ilk çeyrek için farklı üretim rakamları açıkladı, yıllık tahmini teyit etti

Glencore Salı günü yaptığı açıklamada, emtia fiyatlarının yükselmesi ve faiz oranlarının artması nedeniyle ticaret bölümünün karının bu yıl uzun vadeli tahmin aralığının üst sınırına ulaşmasını beklediğini açıkladı.

Glencore’un hisselerinin değeri Londra’daki işlem seansında %0,2 oranında azaldı.

Şirket, tüm yıl için faiz ve vergi öncesi pazarlama kazancının (EBIT) 3 milyar ila 3,5 milyar dolar arasında değişeceğini ve 2,2 milyar ila 3,2 milyar dolar arasında değişen tipik projeksiyonunun zirvesine yaklaşacağını tahmin ediyor.

Bununla birlikte Glencore, tüm yıl için üretim görünümünde herhangi bir değişiklik yapmadı.

Analistler, “Glencore 2024 mali yılı için üretim görünümünü sabit tuttu ve kobalt, çinko ve nikel için yılın ikinci yarısında daha büyük hacimlere hafif bir vurgu yaparak alışılmış ilk yarı ve ikinci yarı dağılımını detaylandırdı” dedi.

Yılın ilk üç ayında şirket, bakır üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2’lik mütevazı bir düşüş gözlemleyerek yaklaşık 239.700 metrik tona geriledi, ancak karşılaştırılabilir terimler dikkate alındığında üretimde %2’lik bir artıştan söz etti.

Glencore ayrıca elektrikli araçlar için gerekli olan malzemelerin üretiminde de farklı sonuçlar açıkladı.

Kobalt üretiminde %37 oranında kayda değer bir düşüş yaşanırken, nikel üretiminde %14’lük bir artış görüldü. Aynı zamanda, çinko ve kömür üretimi bir önceki yılın seviyeleriyle karşılaştırılabilir düzeyde kaldı.

Bu makale yapay zeka yardımı ile üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

altinozuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu