Haber

Boris Johnson: O deli değil, sadece bir hata yaptı

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Washington’daki bir düşünce kuruluşu olan Atlantic Council’de Batı ittifakının Ukrayna’ya verdiği destek ve Rusya’ya karşı atılabilecek adımlar hakkında bir konuşma yaptı.

ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin çok önemli olduğuna işaret eden Johnson, şöyle konuştu: “ABD’nin desteği olmasaydı Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’da ‘kukla bir hükümet’ kurarak dağılan Sovyetler Birliği bölgesindeki diğer ülkelere sızabilir ve Avrupa demokrasisini gölgeleyebilirdi.”görüşünü savundu.

Johnson, tanklar, topçu sistemleri ve savaş uçakları da dahil olmak üzere her türlü yardımın Ukrayna’ya verilmesi gerektiğini savunarak Batı ittifakına başvurdu. Resmi Başbakan “İhtiyaç duyduklarını verin”ifadesini kullandı.

Putin’in Ukrayna’ya saldırarak yanlış hesap yaptığını savunan Johnson, “(Putin) O deli değil, hasta değil. Sadece tarihi bir hata yaptı. Nükleer silah da kullanmayacak çünkü bu, Çin’in onlara verdiği desteğin son kıvılcımını da söndürecektir.”değerlendirmesini yaptı.

Kendi halkı ve dünyadaki destekçileri dahil hiç kimsenin Rusya’nın nükleer silah kullanmasına destek vermeyeceğini belirten Johnson, neo-emperyalist olarak nitelendirdiği Putin’in Sovyetler Birliği’nin çöküşünün intikamını almak istediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu