Ekonomi

Batum’a ‘telefon kaydı’ turizmi

Ülkemizdeki yüksek telefon fiyatları nedeniyle yurt dışından Türkiye’ye getirilen cihazların kayıt ücreti 2023 yılında artacak. Diyarbakır ve Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi, yaklaşan salgından etkilenmemek için Sarp Sınır Kapısı’na akın etti. fiyat zammı

Ocak 2022 itibarıyla yurt dışından gelen telefonların IMEI ücreti 2 bin 6 TL’den 2 bin 732 TL’ye çıktı. Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayınlanan bilgilere göre bu fiyatın artış oranı 2023 yılında yüzde 122,39 olarak hesaplanarak 6 bin 91 TL’ye çıkacak.

Yurt dışından telefon almak isteyen ya da zamdan etkilenmek istemeyen Diyarbakırlılar telefonlarını kurtarmak ve ülkeye giriş çıkış yapmak için sınır kapılarına akın ederken, tur şirketleri günübirlik turlar düzenleyerek harekete geçti. Gürcistan ile Türkiye arasında nüfus cüzdanı ile girilebilmesiyle birlikte daha fazla pasaportsuz vatandaşın Sarp Gümrük Kapısı’na akın ettiği görüldü.

Reyhan Karakuzu, Diyarbakır’dan Batum’a hem telefon kaydı yapmak hem de turistik amaçlı geldiğini belirtti. Telefon kayıt ücretine zam olacağı için bu artıştan etkilenmemek için Gürcistan’a gelmek istedim.”

Mersin’den Batum’a gelen Sidar Öztürk, “Mersin’den Batum’a geldim. Hem gezi amaçlı hem de telefon almaya geldik. Gezimiz çok eğlenceli geçti. Çok memnun kaldık.” – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu