Haber

ABD Yüksek Mahkemesi’nin kız takımında oynaması yasaklanan 12 yaşındaki trans öğrenci lehine kararı

ABD Yüksek Mahkemesi, trans öğrencilerin okul kız takımında oynayamayacağı yönündeki Batı Virginia eyalet yasasına karşı karar verdi.

Mahkeme, ailesinin devlet aleyhine açtığı davada 12 yaşındaki trans ortaokul öğrencisi Becky Pepper-Jackson’ın okul kadrosunda oynamaya devam edebileceğine karar verdi.

Muhafazakar yargıçlar Samuel Alito ve Clarence Thomas, mahkemenin kararına karşı çıktılar.

Batı Virginia Başsavcısı Patrick Morrisey yaptığı yazılı açıklamada, kararın üsluba ait olduğunu ve davayı sıfırdan kazanacaklarına olan inançlarını sürdürdüklerini belirtti.

2021 yılında eyalette yürürlüğe giren yasaya göre, kişinin doğumdaki biyolojik cinsiyetine göre daha sonra cinsiyet değiştiren erkek öğrenciler ortaokul, lise ve üniversiteli kızlara kayıt yaptırıyor. sporYarışmalarına katılmaları yasaklandı.

Harrison County Ortaokulu öğrencisi Pepper-Jackson, LGBTQ kümelerinin takviye edilmesiyle eyalet yasağını temyiz mahkemesine taşıdı ve bu süreçte okul kız koşu takımında spor faaliyetlerine devam etti.

West Virginia yasağını onayan bir alt mahkeme kararına temyiz mahkemesinin itiraz etmesi ve 12 yaşındaki trans öğrencinin kız spor takımında yarışabileceğini belirtmesi üzerine eyalet yönetimi, temyizin durdurulması için Yargıtay’a başvurdu.

Batı Virginia, ülkedeki trans bireylerin cinsiyete uygun sporlara katılmasını yasaklayan 20 eyaletin ortasında yer alıyor.

haber-bahcelievler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu